انواع نخ

پلی استر (Polyester) : این نخ ها با عنوان 100% پلی استر به بازار عرضه می شوند و دارای استحکام و انعطاف پذیری بالایی می باشند. نخ های پلی استر همراه با الیاف طبیعی و یا مصنوعی و یا ترکیبی از هر دو به وجود می آیند. این نخ بسیار مناسب دوخت پارچه های با بافت حلقوی و کشی (Stretch) می باشد.دلیل این امر قابلیت ارتجاعی و برگشت پذیری خوب این نخ در مقابل کشیدگی می باشد.

نخ پلی استر

کتان – پلی استر (Cotton / Polyester) : نخ های ترکیب پنبه/پلی استر از تابیده شدن رشته های پلی استر و پنبه بوجود می آیند. این نخ به دلیل ترکیب دو نوع الیاف از کیفیت بالایی برخوردار است .پنبه در مقابل گرمای حاصل از دوخت مقاوم بوده و پلی استر دارای استحکام بالا و انعطاف پذیری خوبی است.

 کتان – مرسریزه (Mercerized/Cotton): این نخ از الیاف کوتاه تابیده شده پنبه که برای افزایش درخشندگی و استحکام آن تحت اثر سود سوزآور قرار گرفته، تشکیل شده است. این نخ فاقد خاصیت کشسانی است و مناسب برای دوخت پارچه های تارو پودی با الیاف طبیعی است. از دیگر خصوصیات این نخ، درخشندگی بالا و خاصیت رنگ پذیری را می توان نام برد.

ابریشم (Silk) :از جمله ویژگیهای برجسته این نخ ، خاصیت انعطاف پذیری، درخشندگی و استحکام بالا آن است که بسیار مناسب برای دوخت پارچه های ابریشمی و پارچه های تار و پودی است. این نخ همچنین دارای خاصیت شکل پذیری بالا است که در هنگام اتو در مقابل فشار حاصل از آن بخوبی فرم گرفته و بر روی پارچه اثر نمی گذارد.

نایلون یا منوفیلامنت (: (Monofilament/Nylonاین نخ از الیاف مصنوعی است که از ویژگی های آن شفافیت (بدون رنگ) و نرم و سبکی آن است. این نخ جهت دوخت درزهایی که قابل رؤیت نیستند ، استفاده می شود. به عنوان مثال پس دوزی دمپای لباس را می توان نام برد.

Glaze  : این نخ به علت اینکه تحت یک سری عملیات تکمیلی، آهار زده شده است، بسیار محکم تر از نخ های مرسریزه می باشد و برای تکه دوزی به کار گرفته می شود.

بخیه رو (Topstitching) : این نخ از جنس پلی استر، ابریشم و یا پنبه می باشد که به نخ “جادکمه” نیز معروف است. این نخ ها بسیار ضخیم و محکم تر ازدیگر نخ های است. از این نخ برای دوخت جا دکمه و دوخت تزیینی روی لباس های ضخیم استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *