هارمـونی لباس‌ها

انتخاب لباس

 

فلسفه لباس پوشیدن چیست؟ شاید قبل از اینکه بخواهیم درباره مدل لباس، رنگ آن و طراحی آن و خیلی‌ چیزهای دیگر صحبت کنیم باید به این سؤال پاسخ دهیم.

خب، معلوم است كه لباس براي محافظت از بدن در مقابل گرما و سرما و آلودگي و همچنين براي پوشاندن بدن از نامحرم و آراستگي ظاهر است. از هيچ كجاي اين فلسفه نمي‌توان به لباس به‌عنوان يك وسيله براي تفاخر و تجمل نگاه كرد و اگر اينطور باشد، مسير را اشتباه آمده‌ايم. از اين‌رو «ساده‌پوشي» به‌عنوان يكي از مظاهر ساده‌زيستي و رهايي از تعلقات مادي در سبك زندگي ديني ما مطرح شده است. البته اين ساده‌پوشي هم منافاتي با توجه به رنگ و طرح لباس ندارد؛ يعني شما مي‌توانيد هم آراسته باشيد و هم يك آدم ساده‌پوش. اينجا نكاتي در اين زمينه بيان كرده‌ايم كه به شما در انتخاب لباس‌هايتان بيشتر كمك مي‌كند.

    اصل اول: ساده‌پوشي فراموش نشود

قرار نيست طرح لباس باعث ديده‌شدن شما شود. يادتان باشد آدم‌ها با رفتار و كردار و كارهايشان در جامعه ديده و شناخته مي‌شوند نه با نوع لباس پوشيدن‌شان. خيلي‌ها سعي كرده‌اند با پوشيدن لباس‌هايي با طرح‌هاي عجيب و غريب، بيشتر ديده شوند اما درنهايت يا مورد انتقاد ديگران قرار گرفته‌اند و يا به سرعت فراموش شده‌اند. پس، اصل اول همين ساده‌پوشي است. در سيره پيامبر اكرم(ص) و ائمه(ع) هم اين ساده‌پوشي را مي‌توان در روايات متعدد ديد. براي آنها، مباح‌بودن جامه بود كه اهميت داشت، نه قيمت و جنس و دوخت و جذاب بودن آن. رسول خدا(ص)، هم به سلامت و عافيت جسمي، هم به سادگي و هم به نوع سالم‌تر پارچه لباس توجه داشتند. لباس پنبه‌اي، مورد علاقه آن حضرت بود. حضرت علي(ع) مي‌فرمايند: «لباس‌هاي پنبه‌اي بپوشيد چرا كه آن، لباس پيامبر خداست».

    اصل دوم: لباس شهرت نپوشيد

پيامبر(ص) در روايتي فرموده‌اند: «هر كس در دنيا لباس شهرت بپوشد (لباسي غيرمعمول كه به‌خاطر آن انگشت‌نما شود) خداوند در روز قيامت جامه ذلت و خواري بر او مي‌پوشاند». پوشيدن لباس شهرت طبق نظر مراجع تقليد، جايز نيست. «جايز نيست» هم همان حكم «حرام است» را دارد. اما اين لباس شهرت دقيقا چه تعريفي دارد؟ رهبر معظم انقلاب در تعريف آن گفته‌اند: «لباس شهرت، لباسي است كه پوشيدن آن براي شخص، به‌خاطر رنگ يا كيفيت دوخت يا مندرس بودن آن و علل ديگر مناسب نيست، به‌طوري كه اگر آن را در برابر مردم بپوشد توجه آنان را به‌خود جلب كرده و انگشت نما مي‌شود». پس اصل دوم در انتخاب طرح لباس اين است كه لباس شهرت براي شما نباشد و شما با پوشيدن آن، انگشت‌نما نشويد. خيلي‌ها بدون توجه به اين حكم شرعي، با لباس پوشيدن، يك كار حرام انجام مي‌دهند.

انتخاب لباسي مناسب براي اندام شما

اين يك قاعده نيست كه شما چون فرد چاقي هستيد حتما بايد لباسي با طرح خاص بپوشيد تا لاغرتر به نظر برسيد. نكاتي كه طراحان لباس مي‌گويند و ما در ادامه مطلب به برخي از آنها اشاره مي‌كنيم يك پيشنهاد است. شما هنگام انتخاب لباس مي‌توانيد به اين پيشنهادها براي آراستگي بيشتر توجه داشته باشيد اما قرار نيست كه ساعت‌ها وقت‌تان را براي خريد لباس تلف كنيد تا فلان طرح را با فلان رنگ گير بياوريد. فلسفه لباس پوشيدن كه در ابتدا مطرح شد را فراموش نكنيد. به هر حال چاقي، لاغري، بلندي و كوتاهي قدتان از مواردي هستند كه مي‌توانيد هنگام خريد لباس به آنها توجه داشته باشيد تا در نهايت آراسته‌تر لباس بپوشيد.هرچند افرادي كه قد و وزن طبيعي دارند، هر رنگ و طرحي را كه انتخاب كنند به‌اصطلاح به بدنشان مي‌نشيند اما آنها هم ممكن است اصل اول يا ساده‌پوشي را فراموش كنند و درنهايت پوشش مناسبي نداشته باشند.

    افراد چاق سراغ چه طرحي بروند؟

كارشناسان لباس مي‌گويند نخستين نكته‌اي كه افراد چاق بايد به آن توجه كنند رنگ لباس است. اين افراد بايد از لباس‌هايي با رنگ‌هاي سرد و تيره مثل سورمه‌اي و طوسي استفاده كنند. اين رنگ‌ها آنها را كوچك‌تر و ريز‌تر نشان مي‌دهد. البته يادتان باشد كه به‌طور كلي وزن زياد خوب نيست و براي سلامتي‌تان مضر است. پس بيشتر از آنكه به فكر طرح و رنگ لباس‌تان باشيد، به كاهش وزن فكر كنيد. اين افراد بهتر است از لباس‌هايي با طرح‌هاي راه‌راه عمودي استفاده كنند چرا كه اين طرح باعث مي‌شود لاغرتر به‌نظر برسند. اگر اين افراد تمايل دارند از لباس‌هاي گلدار و نقش‌دار استفاده كنند بهتر است نقش لباس آنها ريز باشد. ريز بودن نقش لباس آنها باعث مي‌شود چاقي‌شان پنهان شود. افراد چاق بهتر است از لباس‌هايي استفاده كنند كه طرح‌هاي شلوغ‌تر و ‌اصطلاحا متراكم‌تري داشته باشند. البته طرح‌ها نبايد طوري باشد كه باعث جلب توجه در نگاه ديگران شود.

    لاغرها چه لباسي بر تن كنند؟

افراد لاغر بهتر است از لباس‌هايي با رنگ روشن استفاده كنند. رنگ‌هايي مثل صورتي و سفيد باعث مي‌شود چاق‌تر به‌نظر برسند. آنها بايد از لباس‌هايي با طرح راه‌راه افقي استفاده كنند. اين طرح تأثير زيادي در پنهان كردن لاغري دارد. اگر افراد لاغراندام تمايل دارند از لباس‌هايي با طرح‌هاي گلدار و نقش‌دار استفاده كنند بهتر است نقش لباس آنها درشت باشد. به هر حال افراد لاغر اگر از لباس‌هايي كه طرح خلوت و با تراكم كمتري دارند استفاده كنند بهتر است.

    افراد كوتاه قد و بلند قد چه كنند؟

اولين نكته اين است كه قد هر آدمي متناسب با خود او است؛ يعني بلند قد بودن يا نبودن مزيتي به‌حساب نمي‌آيد. اما مي‌توان در انتخاب لباس مواردي را رعايت كرد كه درنهايت شما را متناسب‌تر نشان بدهند. افرادي كه قد كوتاهي دارند بهتر است از لباس‌هايي با طرح راه‌راه عمودي استفاده كنند، اين طرح آنها را بلند‌تر نشان مي‌دهد. اگر فرد كوتاه‌قد لاغر است مي‌تواند از لباس‌هايي با طرح راه‌راه عمودي استفاده كند كه براي اندامش گشاد هستند. افراد كوتاه‌قد بهتر است از لباس‌هايي كه بالا تنه و پايين‌تنه آنها تضاد رنگي زيادي دارد استفاده نكنند. افراد بلندقد هم بهتر است از لباس‌هايي با راه‌راه‌هاي افقي استفاده كنند. همچنين بهتر است از لباس‌هايي كه بالاتنه و پايين‌تنه يك‌رنگي دارند استفاده كنند. هر چه تضاد رنگي در آنها بيشتر باشد، قد آنها كوتاه‌تر به‌نظر مي‌رسد.

    نكات طلايي در مورد لباس‌ها

1- به‌طور كلي لباس‌هايي با طرح راه‌راه عمودي اندام را باريك‌تر و بلندتر و لباس‌هايي با طرح راه‌راه افقي اندام را كوتاه‌تر و درشت‌تر نشان مي‌دهد.
2- در طرح بعضي از پارچه‌ها نقاط تمركز وجود دارد. اين نقاط توجه افراد را به‌خود جلب مي‌كند. حواستان باشد كه اين طرح‌ها باعث جلب توجه به بدن شما نشود.
3- سعي كنيد لباسي بپوشيد كه اندازه اندامتان باشد. بعضي از افراد براي لاغر به‌نظر رسيدن از لباس‌هاي تنگ استفاده مي‌كنند اما با اين كار فقط باعث جلب توجه مي‌شوند و حتي سلامتي خود را از دست مي‌دهند.
4- لباسي اندازه شماست كه وقتي مي‌پوشيد خطي روي آن ظاهر نشود. اگر بعد از پوشيدن لباس با خط‌هاي افقي روبه‌رو شديد آن لباس براي شما تنگ است و اگر خط‌هاي عمودي ديديد آن لباس براي شما گشاد است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *