پشت پرده و راز و رمز های لوگوی بنز

کارخانه مرسدس بنز در نوامبر سال 1883 در مانهایم آلمان و با همکاری گاتلیب دایملر و کارل بنز راه اندازی و در سال 1890 به رسمیت شناخته شد.

در حال حاضر کارخانه مرسدس بنز در منطقه زیندل فینگن واقع در شهر اشتوتگارت قرار دارد که فعالیت‎های آن در ادامه سیاستهای قدیمی‌ترین سازنده خودروهای بنزینی در جهان، یعنی دایملر، موتورن، گیزلشافت است. نام این شرکت برگرفته از اسم دختر امیل جلینک، تاجر بزرگ اتریشی و نماینده فروش محصولات بنز است وبه معنایی زیبایی و وقار می‎باشد، که کارل بنز نام او را رویمحصول خود گذاشت. درسال ۱۹۹۸ پس از ادغام دایملر ـ بنز با شرکت خودروسازی آمریکایی کرایسلر و تشکیل دایملرکرایسلر آگ، این شرکت مدیریت مرسدس بنز را در اختیار گرفت. امروزه مرسدس بنزیکی از زیر شاخه های شرکت دایملر آگ محسوب می‎شود که همراه با آئودی و BMW به عنوان سه خودروساز مشهور آلمانی به ‌عنوان پرفروش‌ترین خودروسازان لوکس جهان به شمار می‎روند.

لوگوی مرسدس بنز

لوگوی مرسدس بنز که یک ستاره سه پر است، نشان تسلط این خودرو بر زمین، دریا و آسمان می باشد که در سال ۱۹۰۳ طراحی در سال 1923 به عنوان یک نشان تجاری ثبت شد و تا سال ۱۹۲۶ چندین بار تغییر کرد تا به شکل امروزی خود رسید. بعد از جنگ جهانی اول در سال ۱۹۲۶ که صنعت آلمان رو به زوال بود شرکت دایملر بنز تاسیس شد که محصولات خود را با نام مرسدس وارد بازار کرد، لوگو خود را به صورت یک دایره که در وسط آن یک ستاره قرار گرفته است، طراحی کرد و برای استفاده در پنجره رادیاتور گنجانده شد. البته نشان فعلی که در آن حلقه ای ستاره سه پر را دربرگرفته در سال 1937 طراحی شده است. ابتدا طراحی لوگو حرفه ای مرسدس شامل سه شاخه یا همان ستاره و فاقد حلقه دور آن بود، اما پس از ادغام مرسدس و بنز در دهه 20 میلادی یک حلقه به دور ستاره نیز اضافه شد. آرم کمپانی بنز تاکنون مراحل مختلفی را طی کرده است که به طور کلی می توان تاریخچه طراحی لوگو مرسدس بنز را به دو دوره تقسیم کرد:
تاریخچه لوگو بنز

1- مرحله اول: این لوگو در سال 1903 طراحی گردید اما در سالهای1909 ، ‌1916 و 1921 تکامل یافته‎تر شد تا اینکه در سال 1926 به یک ستاره طلایی با دایره‎ای که دورآن را محصور کرده بود، تبدیل گردید.
2- مرحله دوم: در سال 2014 شرکت خودروسازی مرسدس بنز به خاطر قهرمانی در مسابقات فرمول یک، لوگوی ویژه‌ خود را طراحی نموده است. نام مرسدس بنز به «مرسدس AMG پتروناس» تغییر یافت و لوگو نیز همزمان با آن طرح جدیدی به خود گرفت. این مسابقه که با پیروزی لوئیس همیلتون، راننده انگلیسی تیم مرسدس به پایان رسید، تیم مرسدس در بخش خودروسازان را بر آن داشت تا به خاطر قدردانی از راننده انگلیسی‌، لوگوی خود را تغییر دهد که پس از آن توسط «دیتر سچه»، رئیس شرکت‌های دایملر و مرسدس و«توتو وولف»، مدیر اجرایی بخش F١شرکت، تغییرات لوگوی مرسدس بنز امضا شد.

در حال حاضر در ساخت شکل ظاهری خودروهای مرسدس بنز تغییرات محسوسی ایجاد شده که محصولات این کمپانی قیافه وحشی‎تری به خود گرفته‎اند، اما در شکل ظاهری لوگوی این شرکت تغییرات زیادی به وجود نیامده و ستار‎ه لوگو از سال 1903 تاکنون پا برجا بوده است به طوری که افراد در تمام رده های سنی با دیدن این لوگو، فوراً محصولات کمپانی مرسدس بنز را به خاطر می‎آورند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *